Oczyszczanie gazów odlotowych za pomocą ścieków – Inwestycja ekologiczna
Mimo że firma Precheza Přerov spełnia wszystkie wymogi prawne dotyczące emisji do powietrza, w naszym i ogólnym interesie leży maksymalne ograniczenie pozostałości tlenków siarki w gazach odlotowych powstających w procesie produkcji pigmentów żelaza. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem wydawała się instalacja mokrego skrubera wykorzystującego kosztowny ług.
W końcu udało nam się efektywnie wykorzystać własne ścieki.
Pracownicy techniczni PRECHEZA zmagali się z pytaniem, czy istnieje tańszy i bardziej dostępny sorbent. W archiwum znaleziono informację, że w latach 80. nasza firma eksperymentowała z katalitycznym utlenianiem SO2 przy użyciu żelaza trójwartościowego, a dokładniej wodnego roztworu siarczanów żelaza. Technologia ta nie jest prawie nigdzie stosowana na świecie, ponieważ nikt normalnie nie dysponuje wystarczającą ilością takich siarczanów.
A właśnie ścieki powstające w procesie produkcji czerwieni żelazowej są bardzo słabo kwaśne i zawierają potrzebne nam stężenie siarczanów żelaza, w objętości więcej niż wystarczającej. Nagle pojawił się bardzo elegancki pomysł - wykorzystać coś, co do tej pory nie miało żadnego zastosowania i wykorzystać to jako efektywny sorbent do wychwytywania dwutlenku siarki. Eksperymenty przeprowadzone w laboratorium i w terenie dowiodły, że to rozwiązanie jest rzeczywiście skuteczne.
Współpracując z firmą ZOMAPLAST udało się zaprojektować dużą wieżę absorpcyjną z wypełnieniem, umieszczoną na zbiorniku cyrkulacyjnym. Urządzenie jest chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi przez halę wykonaną z izolacyjnych paneli warstwowych.
Urządzenie działa nieprzerwanie od 9 października br., a efektem jego działania jest znacząca redukcja emisji tlenku siarki do powietrza, która wyniosła 80-90% w stosunku do pierwotnych wartości, co znacznie przewyższyło nasze pierwotne optymistyczne prognozy.